adwokat bolesławiec

O tym, jaki jest system ochrony praw, pisałam w jednym z poprzednich wpisów.

Z uwagi na to, że zależy mi na tym, aby w maksymalnym stopniu zbudować Twoją świadomość – w zakresie Twoich praw jako pacjentki – nie mogłabym pominąć, tak podstawowego zagadnienia, jak pierwsze przesłuchanie w charakterze pokrzywdzonej.

Z doświadczenia wiem, że gdy dojdzie do popełnienia błędu medycznego, częstokroć jedną z najtrudniejszych czynności jest właśnie pierwsze przesłuchanie.

Pozwól więc, że tym razem przybliżę Ci podstawowe informacje o tym jak przebiega – w postępowaniu karnym – przesłuchanie pokrzywdzonej na etapie postępowania przygotowawczego.

Przesłuchanie pokrzywdzonej

Jak już wspomniałam powyżej, przesłuchanie pokrzywdzonej jest – najczęściej – jedną z pierwszych czynności procesowych, które wykonywane są w postepowaniu przygotowawczym.

W jakim celu przeprowadza się przesłuchanie?

Celem przesłuchania jest uzyskanie od pokrzywdzonej informacji o – ewentualnym – błędzie medycznym. Co ważne, zwykle informacje te ukierunkowują postepowanie dowodowe na dalszym etapie postępowania przygotowawczego.

Co w sytuacji, gdy przesłuchanie pokrzywdzonej poprzedzone zostało złożeniem przez nią pisemnego zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa?

W takiej sytuacji, osoba przesłuchująca pokrzywdzoną – oczywiście w miarę możliwości – powinna zweryfikować informacje, które pokrzywdzona zawarła w pisemnym zawiadomieniu. Jednocześnie, przesłuchujący powinien dążyć do ich maksymalnego uszczegółowienia.

Dlatego więc nie denerwuj się gdy – w trakcie przesłuchania – poczujesz się osaczona pytaniami.

Musisz bowiem wiedzieć, że nie jest dopuszczalne poprzestanie przez przesłuchującego wyłącznie na uzyskaniu od pokrzywdzonej potwierdzenia okoliczności, które zawarte zostały przez nią w pisemnym zawiadomieniu.

Często zdarza się, że gdy organ prowadzący postępowanie – przed przystąpieniem do czynności przesłuchania – dysponuje pisemnym zawiadomieniem, już na tym etapie zwraca się do podmiotu medycznego o zabezpieczenie i przekazanie pełnej dokumentacji medycznej prowadzonej dla danej pacjentki.

Dlaczego?

Ponieważ, dysponowanie dokumentacją umożliwia osobie prowadzącej przesłuchanie, m.in. na rzetelne przygotowanie listy pytań do pokrzywdzonej.

To jednak nie wszystko. W chwili posiadania przez organ dokumentacji medycznej, jest on w stanie – precyzyjnie – przygotować pismo zawierające zgodę pokrzywdzonej na uchylenie tajemnicy lekarskiej związanej z jej leczeniem.

Posiadając pełną dokumentacje medyczną organ jest w stanie wyselekcjonować z personelu medycznego osoby, które brały udział w procesie leczenia pokrzywdzonej. Jest to istotne, ponieważ osoby te na dalszym etapie postępowania są przesłuchiwane.

Czego mogą dotyczyć pytania adresowane do pokrzywdzonej

Nie zamierzam przed Tobą ukrywać, że przesłuchania w sprawach o błąd medyczny należą do grupy przesłuchań ”trudnych”.

Bardzo często, w trakcie czynności przesłuchania pokrzywdzonymi targają bardzo silne emocje.

Poza tym, nie ma co się oszukiwać. Sprawy z zakresu tzw. spraw medycznych, zwykle są bardzo skomplikowane. Ważne jest więc, aby osoba przesłuchująca pokrzywdzoną [oraz świadków] posiadała odpowiednią wiedzę, jak w tego typu sprawach przeprowadzić przesłuchanie. Co jest istotne dla ustalenia, czy doszło do błędu medycznego.

Nierzadko, przesłuchania są długie i meczące. W trakcie ich trwania pada dużo szczegółowych pytań.

Pytania adresowane do pokrzywdzonej, powinny obejmować m.in. kwestie pozwalające ustalić:

  • przyczynę leczenia,
  • przebieg procesu diagnostyczno-terapeutycznego,
  • świadomość pacjentki co do rodzaju podejmowanych wobec niej procedur medycznych [w tym m.in. świadomość co do ryzyka jakie wiąże się z wykonaniem danego zabiegu i sposobu jego przeprowadzenia],
  • zakres informacji udzielonych pacjentce w zakresie udzielonych jej świadczeń medycznych,
  • relacje pacjentki z personelem medycznym przed, w trakcie i po wykonanym leczeniu,
  • przebieg rekonwalescencji,
  • zalecenia lekarskie i pielęgniarskie oraz stopień stosowania się do nich przez pacjentkę,
  • charakter i możliwe przyczyny powikłań oraz ich skutków.

Oczywiście – w każdym przypadku – pytania muszą być dostosowane do rodzaju błędu medycznego. Stąd też, powyżej przytoczyłam Ci jedynie przykładowe zagadnienia, jakie powinien poruszyć organ w trakcie przesłuchania osoby pokrzywdzonej.

Zawsze powtarzam to Klientom Kancelarii Zatwarnicki Słychan Adwokaci, każda sprawa jest inna. Co za tym idzie, każda sprawa wymaga indywidualnego przygotowania.

* * *

Mam nadzieję, że powyższy wpis okazał się dla Ciebie pomocny.

Nie ważne, czy dziś jesteś pacjentką. Uważam, że każda z nas powinna posiadać tę podstawową wiedzę.

Dlaczego?

Ponieważ, może dziś tej wiedzy nie potrzebujesz. Ale żadna z nas – nigdy – nie wie, co przyniesie nam kolejny dzień.

Tyle na dziś. 🙂

Ps. Jeśli masz jakieś pytania, śmiało pisz! Jestem tu dla Ciebie! 🙂

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić wpis | Liczba głosów: 0

Średnia ocena 0

Brak ocen. Może będziesz pierwszy?

Jest nam przykro, że nie uważasz tego wpisu za przydatny.

Pozwól nam poprawić nasze wpisy

Jak możemy to zmienić?

Luiza Słychan zdjęcie

Luiza Słychan

ADWOKAT / MEDIATOR

Karnista z prawdziwego zdarzenia. Z sukcesami reprezentuje strony postępowań karnych oraz o wykroczenie. Posiadane przez nią wiedza i doświadczenie gwarantują, że zarówno prawa osób oskarżonych i obwinionych, jak i uprawnienia osób pokrzywdzonych czynem zabronionym zostaną zabezpieczone. Specjalizuje się także w prawie medycznym.