Lekarz źle Cię potraktował? Dowiedz się, jakie masz prawa

skarga na lekarza
Czas czytania: 3 minuty

Wielu pacjentów nie jest świadomych przysługujących im praw i w momencie niesprawiedliwego potraktowania przez lekarza nie dochodzą swoich roszczeń. W dzisiejszym tekście przedstawiamy różne możliwości reagowania na naruszanie zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Sprawdź, kiedy możesz złożyć skargę na lekarza i jak to zrobić.

Czytaj dalej →

Czy można zmusić kogoś do leczenia? Przymus bezpośredni a prawo

przymus bezpośredni a prawo
Czas czytania: 3 minuty

Bliska Ci osoba zachowuje się agresywnie lub autoagresywnie i podejrzewasz, że może być to powiązane z zaburzeniami psychicznymi lub nałogiem? W ramach naszego cyklu „Prawo i medycyna” zajmiemy się możliwością zastosowania przymusu bezpośredniego wobec pacjentów, którzy potrzebują pomocy, ale nie zgadzają się na hospitalizację czy objęcie leczeniem.

Czytaj dalej →

Co to jest mediacja?

Co to jest mediacja?
Czas czytania: 2 minuty

Długie, żmudne i kosztowne postępowanie sądowe to coś, czego każdy pragnie uniknąć. Na szczęście, istnieją bardziej wydajne metody rozwiązywania sporów pomiędzy stronami. Czym jest mediacja? Na czym polega? Zapoznaj się z naszym artykułem i poznaj zasady mediacji, która może uchronić Cię od zbędnych nerwów i kosztów.

Czytaj dalej →

Prawa pacjenta, których znajomość może uratować Ci życie

prawa pacjenta, które warto znać
Czas czytania: 2 minuty

Ochrona praw pacjenta w dobie pandemii koronawirusa to wyzwanie, z którym w ostatnich miesiącach mierzymy się bardzo często. Prowadzone przez naszą kancelarię sprawy ujawniły nam dwa kluczowe problemy, związane z tym zagadnieniem. Po pierwsze, część pacjentów nie jest świadoma przysługujących im praw. Po drugie, pacjenci znający swoje prawa regularnie napotykają na problemy z ich egzekwowaniem. Poniżej prezentujemy podstawowe prawa pacjenta, o których wszyscy powinniśmy pamiętać.

Czytaj dalej →

Prawa osób wykonujących zawody medyczne – 5 uniwersalnych przykładów, które powinieneś znać

prawa osób wykonujących zawody medyczne
Czas czytania: 3 minuty

Każdy, kto śledził poprzednie wpisy w ramach naszego cyklu o prawie i medycynie wie, że pacjenci posiadają swoje prawa, potrafi je wymienić oraz wie, jak tych praw dochodzić. Pamiętajmy – każdy z nas może stać się pacjentem, bądźmy zatem jak najbardziej świadomi przysługujących nam praw.

Omawiając prawa pacjentów, nie możemy jednak zapominać, że w procesie udzielania świadczeń medycznych uczestniczy także osoba wykonująca zawód medyczny, która – poza obowiązkami – posiada także swoje prawa. Poniżej wskażemy Wam 5 najbardziej podstawowych praw przysługującym osobom wykonującym zawody medyczne, z którymi możemy spotkać się w życiu codziennym.

Czytaj dalej →

Prawo medyczne – słowniczek pojęć, które warto znać

prawo medyczne słownik pojęć
Czas czytania: 2 minuty

Język prawny i język medyczny mają ze sobą coś wspólnego. Oba posługują się słownictwem bardzo precyzyjnie. Każde pojęcie ma jedną szczegółową definicję, a źle użyte, może wywołać niepożądane konsekwencje. Czym innym jest przecież „przepis” w ustach kucharza, a „przepis” dla adwokata. Co innego ma na myśli mówiąc „ślimak” ogrodnik, a co innego laryngolog.

Czytaj dalej →